2T


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 

Poprzedni temat «» Następny temat
Foto amator
Autor Wiadomość
Greg 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1451
Skąd: Kmiecin (Łęczyce
Wysłany: 2009-05-11, 13:38   Foto amator

Drodzy parafianie!!! Czy jest wśród Was ktoś, kto mógłby doradzić w sprawie sprzętu fotograficznego? Ściślej obiektywów do lustrzanek Nikon?
_________________
Szanuj zieleń.
 
 
 
Ksycior 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 206
Skąd: Skrwilno/Gdańsk
Wysłany: 2009-05-11, 17:21   

Ja mam zanjomego co się w temacie obraca. Napisz czego konkretnie chcesz, szukasz wymagasz od obiektywu ...
 
 
 
Greg 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1451
Skąd: Kmiecin (Łęczyce
Wysłany: 2009-05-11, 20:59   

Nie wiem co wybrać , NIKKOR 18-55 VR ED AF-S DX + NIKKOR 55-200 VR AF-S DX czy tylko NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX.
_________________
Szanuj zieleń.
 
 
 
iks 
hokus pokus


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-11, 21:25   

zależy grzesiu co masz zamiar focić :) im większy zakres ma obiektyw tym zazwyczaj jest gorszy, z kolei jak zdjęcia robisz tak dla siebie no to zmieniać obiektywy co chwila to też nie zbyt wygodne :-) wiadomo dobre ujęcie nie lubi czekać... musisz się zastanowić co byś chciał focić a potem się zastanów kiedy będziesz chciał rozbudować swój "arsenał" i idź do sklepiku i poproś pana o poradę on ci dobierze szkełko o odpowiednich funkcjach zgodznie z twoimi oczekiwaniami :-) a potem poszukaj na e-bay'u albo allegro :-D

PS. obiektyw do wszystkiego = do niczego; im większy zakres przesłon np. 2.8-16 tym zdjęcia wychodzą lepsze i plastyczniejsze :)
_________________
jah bless!
 
 
 
dejmien 


Wiek: 36
Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 464
Skąd: Elbląg / Gdańsk
Wysłany: 2009-05-11, 23:17   

mógłbyś też pomyśleć o jednym obiektywie ze stałą ogniskową (w zależności od tego jakie zdjęcia robisz najczęśniej / jakie chciałbyś robić), i np. drugi bardziej uniwersalny do 'nagłych' i mniej wymagających zdjęć. zresztą całe uzasadnienie napisał już iks ;-)
 
 
 
iks 
hokus pokus


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-12, 17:40   

z obiektywów ze stałą ogniskową to chyba tylko takie 6mm i 50mm warto kupować ;) pierwszy ze względów takich że daje efekt rybiego oka a drugi ze względu że daje efekt ludzkiego oka czyli jest najbliżej tego jak widzimy świat (trzeźwi oczywiście :-) ) dodatkowo 50mm często dysponują przesłoną zaczynającą się od 1.4, naprawdę polecam zapytanie w porządnym sklepie foto, a nie w mediamarkt, tam ci wyjaśnią te wszystkie winety sferyzacje, front-focusy, back-focusy i inne takie tam...
_________________
jah bless!
 
 
 
dejmien 


Wiek: 36
Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 464
Skąd: Elbląg / Gdańsk
Wysłany: 2009-05-12, 17:55   

i aberracje chromatyczne (moje ulubione wyrażenie) :-P
 
 
 
Greg 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1451
Skąd: Kmiecin (Łęczyce
Wysłany: 2009-05-12, 19:12   

Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika że fotografuje głównie na zewnątrz, tj. krajobrazy jakieś ruiny, zamki i inne takie, a Emi to lubi na zawodach jeździecki fotografować konie . Zoom jakiś by się przydał a przy stałoogniskowych to chyba raczej nie za bardzo co? No i jak najbardziej jakiś szerokokątny ale myślę na zastosowaniu konwertera (taniej). Na aukcjach nie zabardzo w opisach widzę info o przysłonie, zakres ogniskowych i że super ultraszybki cichy silnik.
_________________
Szanuj zieleń.
 
 
 
iks 
hokus pokus


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-05-12, 21:32   

105 mm to dupa nie zoom :) pamiętaj, że większość lustrzanek cyfrowych (i nie tylko) ma tzw. crop czyli że na matryce trafia mniej obrazu niż przekazuje obiektyw a co za tym idzie daje to obraz nieco powiększony np. dla większości nikonów to chyba było 1.5x ale dzisiejsza technika robi takie postępy... w każdym bądź razie jeżeli nie masz dedykowanego obiektywu do cyfrówki :-) no to musisz zrobic np takie działanie 50[mm]x1.5=75mm i taka będzie rzeczywista ogniskowa twojego obiektywu :-) to tak na marginesie :-)

w przypadku twoich zainteresowań skłaniał bym się ku pierwszej opcji :-) jeżeli cenowo wygląda to podobnie :-) ale znając życie za rok spojrzysz na półkę z obiektywami i powiesz "jak ja mogłem tyle tego nakupować" :-D
_________________
jah bless!
 
 
 
Greg 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1451
Skąd: Kmiecin (Łęczyce
Wysłany: 2011-05-11, 17:33   

Odświeżam temat. I znów dylemat, szeroki kąt czy rybie oko?
_________________
Szanuj zieleń.
 
 
 
iks 
hokus pokus


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2007
Posty: 431
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-11, 18:27   

rybie oko daje fajne dystorsje ale generalnie wśród fotografów uchodzi za szkiełko "efekciarskie" do pocykania kilku fotek i na półeczkę (pozatym często przez winetowanie obraz nie zajmuje całej klatki i mamy czarne rogi, no i dochodzi do tego słaba jakość elementów optycznych itd. - no chyba, że chcesz wydać ze dwa kafle )

co do szerokiego kątu no to napewno znajdziesz więcej zastosowań no i optycznie są to lepsze obiektywy (lepsza jakość szkła, jaśniejsze, mniej aberracji chromatycznej itp.)

więc w zależności od tego co focisz to musisz wybrać :-) chyba, że stać cię na dwa... mnie też kusi za rybim łokiem ale myślę co by sobie jednak nie sprawić jakiejś 10-20 z dobrym światłem :-)
_________________
jah bless!
 
 
 
quadscooty 

Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 12
Skąd: gda
Wysłany: 2011-05-12, 01:42   

Odpuscil bym to rybie oko. Jak masz cykl zdjec z oczkiem to wyglada to jak idz z tad i nie wracaj ;) Bral bym szerokokatny i jakis bardziej klasyczny. A oczko to sobie w fotoszopie zrobisz w razie czego, efekt ten sam tylko ze podczas robienia zdjecia nie zobaczysz :]
 
 
 
kemi 

Wiek: 39
Dołączyła: 31 Maj 2009
Posty: 380
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-12, 08:17   

Nikon ma jeszcze opcję rybiego oka w funkcjach retuszu, więc po zrobieniu foto możesz się pobawić... przynajmniej mój, to i Twój powinien mieć 8-)
_________________
Syrenki kochaj, kochaj, kochaj, kochaj, kochaj i piesc... w Syrenach kochaj, kochaj, kochaj, kochaj forme i tresc :D
 
 
 
Greg 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1451
Skąd: Kmiecin (Łęczyce
Wysłany: 2011-05-12, 10:23   

No właśnie ja się chyba też skłaniam bardziej w stronę szerokiego kąta. Choć okiem można fajne panoramy 360 robić. kemi nawet nie wiem czy mój ma taki bajer, ale pewnie nie ma, ty masz nowszy model. Dzięki za sugestie, wybór dokonany.
_________________
Szanuj zieleń.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11