Strona G³ówna CartoonTrabant v1.0
cartoon trabant polska 1.0

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
[1,1] Jak ma siê krêciæ wentylator ch³odnicy?
Autor Wiadomo¶æ
Alan
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-25, 18:31   

Cze¶æ.
Dzi¶ jadê sobie autkiem, wolno (korki) i w³±czy³ mi siê wentylator na ch³odnicy. Ok, w³±czy³ siê, to siê i wy³±czy. W tym problem ¿e nie chcia³a temperatura zej¶æ w dó³ i wentylator siê nie wy³±cza³. Przejecha³em prawie 6km (non-stop, ok 80km/h), upa³u dzi¶ nie by³o, a to bydle nadal krêci i temp. nie schodzi. ZAtrzyma³em siê, maska w górê i kukam co go boli. Wy³±czam zap³on - wentylator stan±³ (normalne :-D ). Patrzê na ³opatki w któr± stronê siê krêc± i co¶ mi nie pasuje - efekt jest taki ¿e powietrze jest WYDMUCHIWANE spod maski na zewn±trz. W³±czam: faktycznie, wentylator DMUCHA z przodu gor±cym powietrzem.
A czy zimne powietrze nie powinno byæ WDMUCHIWANE z dworu pod maskê?! Przecie¿ jak jadê, a wentylator "dmucha" do przodu to robi siê z przodu "poducha" i jak siê ma toto sch³odziæ? Dobrze my¶lê?

W któr± stronê w koñcu ma dmuchaæ? Zimne powietrze wdmuchiwaæ POD maskê czy SPOD maski wydmuchiwaæ gor±ce? Ta druga alternatywa dla mnie jest nielogiczna...
 
 
nobel
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-25, 19:03   

Z dworu w czasie jazdy masz wdmuchiwane zimne powietrze i w te sama strone ma byc wydmuchiwane powietrze przez wentylator(ktory zasysa wtedy powietrze z przed chlodnicy). jak przystawisz reke za wentylator to masz czuc powiew goracego powietrza(gdy silnik jest goracy). Lepiej nie potrafie tego wyjasnic . moze masz odwrotnie podpieta kostke(co jest raczej niemozliwe). to na tyle . pozdro.
 
 
Alan
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-25, 23:52   

Dziêki za odpowied¼. No te¿ mi siê zdawa³o ¿e tak ma byæ jak opisujesz. A jest u mnie odwrotnie - gor±ce powietrze to ja czujê ale przed atrap± :-D kto wie, mo¿liwe ¿e jak wymienia³em ch³odnicê to co¶ popieprzy³em, jutro zajrzê, bo dzis ju¿ sobie ³apy poparzy³em.

Dziêkujê.
 
 
robak
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-26, 00:46   

alan: porypalo Ci sie widocznie z podlaczaniem masy do wentylatora. tam troche tak dziwacznie to jest i zrobiles to jak bozia przykazala, ale Trabant jako "przeblysk geniuszu niemieckich inzynierow" ma to odwrotnie :) jest tak jak mowi nobel. powietrze ma byc "zasysane" pod maske, a nie wydmuchiwane. tak samo mial ziom pawel z poznania (ten co kartona z wrocka kupil) - wy w poznaniu chyba tak macie wszyscy hehehehe :) pozdro i do nastepnego :)
 
 
Alan
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-26, 14:06   

Robak, kto wie, mo¿e MY tak co¶ mamy :D . A tak powa¿nie:

Dzi¶ poszed³em oblukaæ jak to z nim ma byæ i doszed³em do dziwnych wniosków:

1. Wentylator krêci siê w z³± stronê bo dmucha do przodu
2. £opatki na wentylatorze (ich wygiêcie) ¶wiadcz± ¿e ma siê krêciæ w drug± stronê.
3. Niemo¿liwe jest ¿ebym co¶ ¼le pod³±czy³, bo i jak?! [+] zasilania jest wprowadzony do wnêtrza silniczka bez mo¿liwo¶ci odwrotnego pod³±czenia, a [-] (masa) jest na obudowie.
4. Jak zmienie przewody, to na obudowie silniczka (masa!) bêdzie [+] zasilania, czyli od razu mam zwarcie! (sprawdzone organoleptycznie, wywali³o bezpiecznik!)

NASUWAJ¡CE SIÊ WNIOSKI:

1. poprzedni w³a¶ciciel Trabiego spali³ silniczek i podebra³ "jaki¶" który jednak siê krêci w drug± stronê, z³o¿y³ to do kupy i sprzeda³ autko.
2. jest inny (nie od Trabiego) wentylator który wymaga krêcenia siê w druga stronê.
3. nie znam siê na pr±dzie i kabelkach (co by by³o dziwne, bêd±c elektromechanikiem ponad 20 lat ;-) ).

INFORMACJE:

Patrz±c na Trabiego stoj±c PRZED MASK¡ (!) wentylator krêci siê u mnie w LEW¡ stronê - powinien w praw±?
Ostatecznie dorwê jakiego¶ go¶cia z Trabim i kuknê mu pod machê jak to u niego jest. Koñcz± mi siê pomys³y.
 
 
Luker
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-27, 23:25   

Alan ,a moze zle zostal zamontowany wentylator, moze zalozyli go na lewa strone . Sprawdz czy nie mozna go przekrecic na druga strone . W skrocie , obrot go w dowolnej plaszczyznie o 180 st.
 
 
lasic
Go¶æ
Wys³any: 2004-06-28, 09:21   

mi tez wydmuchuje powietrze a chyba nie powinien.. zobacze dzis co da sie z tym zrobic ale na moje oko to chyba nie wiele
 
 
Alan
Go¶æ
Wys³any: 2004-07-01, 23:02   

Nu - zrobione (dziêki Bigolus!). problem by³ prozaiczny: tak jak mówili¶cie, mia³em zamienione kabelki zasilania silniczka. Heh... jakie to proset? ;-D Czym¶ siê zasugerowa³em ¿e "tak ma byæ". No i ¼le zamienia³em kabelki, ¿e mi wywala³o bezpiecznik. Teraz siê sch³adza super-szybko.

Luker: hehehe, pokombinuj "na sucho" - nic Ci nie da obrócenie wentylatora o 180 stopni! Bo ³opatki NADAL bêdziesz mia³ obrócone w tym samym po³o¿eniu. Ja ten temat ju¿ przerabia³em kilkana¶cie lat temu w Tarpanie :-) Wymontowa³em wentylator, a potem nie wiedzia³em czy tak czy tak - w umie obojêtnie, bo dmuchanie albo ci±gniêcie powietrza (przy danym wentylatorze) zale¿y od kierunku obrotów. Ale dziêki za podpowied¼.

Lasic: Da siê zmieniæ kierunek obrotów - da siê, bo u mnie ju¿ krêci w drug± stronê.

PS: Bigol, przerywanie pracy silnika u mnie, to nie by³a sprawa ¼le wyregulowanej instalacji LPG, tylko ¶wiece mi pada³y! Tak ¿e¶ mi wyregulowa³ gaz, ¿e wróci³em do siebie na... benzynie :-D
 
 
lasic
Go¶æ
Wys³any: 2004-07-02, 00:30   

Witaj, czy moglbys napisac krok po kroku ci i jak zrobiles ze ten wiatrak kreci sie w druga strone? Z gory dzieki
 
 
Alan
Go¶æ
Wys³any: 2004-07-03, 17:13   

A wiêc:
Jeden przewód [1] idzie z wi±¿ki do czujnika temperatury w ch³odnicy.
Drugi [2] wychodzi z czujnika i wchodzi do silniczka wentylatora.
Trzeci [3] wychodzi z ty³u silniczka i wraca do wi±zki.
Zamieñ przewód [3] z [1]. W ten sposób silniczek dostanie zasilanie "w drug± stronê". Nie ruszaj przewodu [2] - ma byæ jak jest.

Da³o siê to zrozumieæ? Mam nadziejê. Ew. pogl±daowy rysunek znajdziesz TUTAJ.
 
 
lasic
Go¶æ
Wys³any: 2004-07-08, 10:08   

Dzieki wielkie, juz chodzi ok :)
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytañ do SQL: 12