Strona G³ówna CartoonTrabant v1.0
cartoon trabant polska 1.0

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Nastêpny temat
Patent na si³owniki tylnej klapy baga¿nika (sedan)
Autor Wiadomo¶æ
Bary³
Go¶æ
Wys³any: 2010-07-05, 18:21   

Witam wszystkich!!!

Od dawna chcia³em za³o¿yæ si³owniczki gazowe do klapy baga¿nika jako ¿e oryginalny sposób blokowania klapy na zawiasach nie jest porêczny, a gumki rozporowe po latach siê rozpadaj±. U mnie z jednej strony gumka siê rozpad³a ca³kowicie i w koñcu siê za to wzi±³em by by³o ³adnie i praktycznie.

Najpierw chcia³em za³o¿yæ si³owniki od Poloneza ATU z tylnej klapy. Na d³ugo¶æ by³y by ok, tylko za mocne s± 280N wyrwie mi klapê.
Po d³ugich poszukiwaniach doszed³em do wniosku ¿e ¿adne si³owniki z innych samochodów nie bêd± dobre, klapa Trabanta jest lekka i nie potrzeba du¿ej si³y.

A¿ w koñcu przypadkowo natrafi³em na si³owniczki które mog³y by siê sprawdziæ, a mianowicie trafi³em na si³owniczki meblowe w cenie 5 z³/sztuka.
O takie link
Po zg³êbieniu tematu dowiedzia³em siê ¿e s± one w ró¿nych si³ach, a mianowicie: 50N, 60N, 80N, 100N, 120N, 150N. Co odpowiada ud¼wigu 50N - 5kg, 60N - 6kg, itd.
Na pocz±tku zakupi³em 50N, po zamontowaniu wytrzymywa³y na styk klapa nie opada³a, ale trzeba by³o j± podnie¶æ a¿ do momentu w którym wysunie siê ca³y si³owniczek. Nie pasowa³o mi to i kupi³em 60N, teraz jest lepiej i jak dla mnie wystarczaj±co. Si³owniczek nie podnosi sam klapy ale nie trzeba jej te¿ podnosiæ do samej góry. Od pewnego moment przed max otwarciem sam unosi klapê.
Mog³em co prawda daæ 80N wtedy to pewnie by³ by automat :).
Moja klapa jest sporo ciê¿sza gdy¿ mam na niej gumowy spojler który wa¿y swoje. Do trabanta bez tego typu bajerów ze zwyk³± klap± starcz± zapewne 50N.
A teraz sprawa monta¿u.
-Oryginalne blokady wyrzucamy.
-Mocowanie si³owników (jest w zestawie z silownikami) przerobi³em, a mianowicie trochê je obni¿y³em i obróci³em bolcem na zewn±trz(bolec by³ po tej stronie co dziury na ¶ruby).
-Pod to mocowanie da³em blachê 6x6 cm. gr.2mm. by nacisk roz³o¿y³ siê na wiêksz± powierzchnie co zapobiega wginaniu siê karoserii baga¿nika.
-Na sam koniec miêdzy blach± a karoseri± da³em gumê jako uszczelkê.
-Ca³o¶æ przykrêcona ¶rubami M6 i pomalowana.

Najgorsze przy monta¿y by³o ustawienie w którym miejscu maj± byæ mocowania si³ownika by klapa siê zamyka³a i otwiera³a mo¿liwie jak najwy¿ej. A poza tym przeszkadza³y wystaj±ce mocowania starych blokad i ¶ruba któr± jest przykrêcony zawias do klapy.
Po d³ugich przymiarkach znalaz³em zadawalaj±ce mnie miejsce i czê¶æ nieruchoma si³ownika jest 25 cm od samego zawiasu klapy. To umiejscowienie zapewnia pe³ne wykorzystanie wysuwu si³ownika.

Mocowanie do samej klapy u mnie bylo prost± spraw±. Jako ¿e mam tam przykrêcony spojler, wykorzysta³em istniej±ce ¶ruby. Samo mocowanie si³ownika z kulk± przyspawa³em do usztywnionego p³askownika i ca³o¶æ przykrêci³em do klapy.

Ufff.... trochê siê napisa³em...
Mam nadziejê ¿e komu¶ siê to przyda :)

Poni¿ej kilka zdjêæ z efektem mojej pracy

Foto 1

Foto 2

Foto 3

Foto 4

Foto 5

Foto 6

Foto 7

Si³owniczki kupi³em w Forp³ycie w warszawie na pradze. Mo¿na je dostaæ te¿ w wiêkszo¶ci sklepów z akcesoriami meblowymi no i na allegro pod has³em si³ownik, podno¶nik gazowy w dziale Dom i ogród > Meble.
Jak macie jakie¶ pytania to piszcie, z chêci± odpowiem i pomogê.
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytañ do SQL: 12